29.11.2023 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Yeşilyurt CHP İlçe Başkanı Küçükşahin : Şırnak’ta Düşen Helikopter İçin Senaryo Yazmaya Gerek Yoktur

Yeşilyurt CHP İlçe Başkanı Küçükşahin : Şırnak’ta Düşen Helikopter İçin Senaryo Yazmaya Gerek Yoktur

31 Mayıs 2017 günü Şırnak’ta meydana gelen helikopter kazası ile ilgili olarak kafalarda oluşan soru işaretleri bir türlü giderilemiyor. İki yıl Şırnak 23.Jandarma Sınır Tümeninde Harekât ve Eğitim Şube Müdürü olarak görev yapmış bir kişi olarak halkımızın aydınlatılmasına katkıda bulunmak istiyorum.

Kendimi teknik heyet yerine koymadan, o bölgeyi ve oradaki ortamın koşullarını bilen, helikopter düştükten sonra en kısa zamanda olay mahalline ulaşan Şenobalı tanıdık koruculardan bilgi almış bir kişi olarak, Malatya’da oluşturulan senaryolara cevap niteliğinde bazı değerlendirmelerde bulunmak istiyorum.

Gündüz vaktinde Şırnak’tan Şenoba’ya getirilmiş olan 10 personeli almak üzere gelen 21.40 civarında (hava karardıktan sonra)  almaya gelen Couger (Kugır) helikopteri motor susturmadan, ilgili personeli almış ve havalanmıştır. Havalandıktan sonra yaklaşık 500 ile 1000 metre mesafede ve yine yaklaşık bir dakika sonra 10 metre civarındaki yüksek gerilim hattını aşamayarak, bu hatlara takılmış ve tekerlekli araçlarla gidilemeyecek bir alana düşmüştür. Düşer düşmez, helikopter içinde bulunan benzinden dolayı helikopter yanmaya, personel üzerinde bulunan mühimmat ise ısının etkisi ile patlamaya başlamıştır.

Helikopterin tele takıldığı yer, Hezil Çayının doğusundan batısına uzanan iki direk arası yaklaşık 400 metre olan yüksek gerilim hattının Şenoba tarafındadır. Helikopterin düştüğü yer derenin karşı kıyısında (Şırnak tarafında) kuş uçuşu yaklaşık 300 metre civarındadır. (Hezil çayı, derin ve dar bir vadi boyunca kuzey güney istikametinde akan bir çaydır.)

Soru: Tümen Karargahı’nın beyni sayılabilecek bu kadar üst rütbelinin bir helikoptere binmesi normal midir?

Bu normal bir davranıştır. Helikopter intikal güzergâhının güvenliği sağlanmış olan kara yoluna paralel olması nedeniyle risk yok denecek kadar azdır. Ayrıca gece koşulları yerden havaya atılacak silahlar açısından riski artırmaz, azaltır. Gece uçuşlarında pilotlar gece gözlüğü kullanırlar. Bununla birlikte Şenoba bölgesi içinde yaşayan insanların devlete bağlılığı açısından en güvenli yerlerden birisidir.

Soru: Helikopter içerinde mühimmatın bulunması doğru mudur?

Bölgede herkesin üzerinde tüfek ve bu tüfeklerde kullanılacak mühimmat vardır. Kışla dışına çıkan herkes silah ve mühimmatlıdır. Anormal bir durum değildir. Normaldir. Yangından dolayı ısındıkça patlayan mühimmat, 13 personel üzerindeki binden fazla piyade tüfek mermisidir.

Soru: Helikoptere sabotaj yapılmış olabilir mi?

Helikopter Şırnak’tan gelmiş, Şenoba bölgesindeki Tugay Karargahı’nda durmadan, 10 personeli alarak dönmüştür. Bu nedenle Sabotaj ihtimalinin olmaması gerekir.

Soru: Helikopter arıza yapmış olabilir mi?

Helikopter havalandıktan sonra yaklaşık 10 metre yüksekliğinde olan yüksek gerilim hattını aşamaması böyle bir ihtimalin varlığına işaret oluşturabilir.

Soru: Pilot hatası olabilir mi?

Pilotlardan birisi yüzbaşıdır. Bunun anlamı asgari dokuz yıllık uçuş tecrübesi olduğudur. Ancak bu ekibin bölgeye iki gün önce geldiği ifade edilmektedir. Bu iki husus dikkate alındığında pilot hatası olma ihtimali kazanın seçeneklerinden birisidir.

Sonuç olarak, kazanın sebebini pilot hatası ve/veya helikopterde meydana gelmiş bir arıza olabileceğini değerlendiriyorum.

Ahmet Küçükşahin

Yeşilyurt CHP İlçe Başkanı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: