04.10.2023 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Vali Baruş, Kuluncak İlçesinde Muhtarlarla Toplantı Düzenledi

Vali Baruş, Kuluncak İlçesinde Muhtarlarla Toplantı Düzenledi

Vali Baruş, Kuluncak İlçesinde Muhtarlarla Toplantı Düzenledi

Vali Aydın Baruş, Kuluncak İlçesi Belediye Sosyal Tesislerinde başta genel güvenlik ve asayiş konuları olmak üzere ilçedeki yatırım çalışmaları, içme suyu ve kanalizasyon, yol, elektrik, meralar, ağaçlandırma ile eğitim ve sağlık konularındaki ihtiyaç ve sorunlar ile ilgili muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

İlçenin sorunları müzakere edilerek talepler ve sorunlar dinlendi ve çözüm geliştirilmesi yönünde görüşler alındı.

Toplantıya Vali Aydın Baruş, İlçe Kaymakamı Furkan Korkusuz, İlçe Belediye Başkanı Erhan Cengiz, Kurum Müdürleri, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Mahalle Muhtarları ve Kanaat Önderleri katıldı.

İlçe Belediye Başkanı Erhan Cengiz, konuşmasında salgınla birlikte önceliklerinin sağlık olmakla beraber diğer hizmetleri aksatmadan dengeli bir şekilde gerçekleştirdiklerini söyledi.

 İlçe Kaymakamı Furkan Korkusuz, yapmış olduğu konuşmasında; tüm ilçe halkının aldığı tedbirlerle Covid 19 vaka sayılarının oldukça düştüğünü ve okullarımızda aldığımız tedbirlerle de öğrencilerin sağlıklı ortamlarda eğitim hayatına başlayabileceklerini söyledi.

Reklam

Vali Aydın Baruş katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında; “Belki Malatya’nın en uzak ilçelerinden biri olan Kuluncak, gönlümüzün en yakın köşesinde daima sıkıntılarını, problemlerini hissettiğimiz bu güzel ilçede bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Kuluncak İlçemiz merkeze uzak kaldı diye devletin yapmış olduğu yatırımlardan, yapılacak çalışmalardan da uzak kaldığı anlamına gelmez.

Sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Pandemi süreci bizim çalışma düzenimizi etkiledi. Almış olduğumuz bilgiler neticesinde görüyoruz ki Kuluncak salgın sürecinde önemli bir mesafe kat etmiş. Bunda kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan arkadaşlarımızın, Vefa Sosyal Destek Grubu arkadaşlarımızın ve Denetimde görevli arkadaşlarımızın büyük emekleri var. Tüm bu çalışmalar kamu görevlisi arkadaşların kendi görevlerine ek olarak yürüttüğü çalışmalar. Onların bu fedakârlığı takdire şayandır. Kaymakamımızın bu ekiplerde çalışan arkadaşlarımıza Başarı Belgesi vererek motive edeceğine inanıyorum.

Salgını kontrol etmek aslında zor değil. İnsanlar bir araya gelirken maske takıyorlarsa aralarında yeterli mesafe varsa bu hastalık bulaşmıyor. Ailelerimizde hasta varsa ayrı odada izole olmasını sağlamalı ve maskeli olmamız gerekiyor. Birbirimize gidip gelmek, ziyaretler gibi geleneklerimizden bir süre uzak kalmamız gerekiyor. Birbirimizin sağlığını, hayatını tehlikeye düşürmek istemiyorsak bunu yapmak zorundayız. İnsanlar hal hatır sorayım derken üzüntü götürüyor. Daha sonra daha fazla üzüleceğimize bir müddet bu alışkanlıklarımızdan, geleneklerimizden fedakârlık etmeliyiz. Taziye geleneklerimizi bir süre değiştirelim. Gitmeden, uzaktan da taziye bildirilebilir. Düğünlerde de mesafeli ve maskeli oturalım. Bunlara dikkat edersek bu sıkıntılı süreci birlikte aşarız.

Okullarımız kısmen açılmıştı. Artık tüm ilkokullarda eğitime devam edilecek. Öğrenci yoğunluğunun çok olmadığı ilçelerimizle beraber Kuluncak’ta da ortaokullarımız da eğitime başlayacak. Bilim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığının koymuş olduğu şartlara uymak kaydıyla anaokulu-ilkokul ve ortaokullarda eğitime başlayacağız. Karar velilerimize ait. İsterse gönderebilir, isterse göndermeye de bilir. Göndermek istemeyen veliler bir dilekçe ile okul müdürlerine bildirecek ki okul müdürleri de ona göre devamsızlık yazmasın. Çocuklarımız uzun bir süre okullarından uzak kaldılar bu durumda onları etkiliyor. Okula olan ilgileri düşmeye başlıyor. Kırsal bölgelerde internet erişimi olmadığından uzaktan eğitim almaları da mümkün olmuyor. Muhtarlarımız ve veliler olarak bizlere düşen ailelerimizi uyarmak, çocuklarımız servise bindiklerinde maskeli binmeleri konusunda uyarmak. Okullarımızda gerekli hijyen tedbirleri alınıyor. Ailelerimiz de dikkatli olurlar ve çocuklarının denetimini kendileri yaparlarsa çocuklarımız sağlıklı bir şekilde eğitimlerine devam eder.

Bu süreçte vatandaşları sürekli uyararak bilinçli olmalarını sağlayan tüm muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Bu sıkıntılı süreçlerden bir an önce kurtulmak dileğiyle. Kalbimiz her daim sizinle” diyerek sözlerini tamamladı.

Muhtarların talep ve sıkıntılarının konuşulduğu toplantının ardından çocukların sağlıklı eğitim almaları için yapılan hazırlıkları yerinde gözlemlemek adına Şehit Ümit Akbulut İlkokulunu ziyaret eden Vali Aydın Baruş, okulun ve sınıfların durumu, salgın tedbirleri konusunda bilgiler aldı.

Vali Baruş, Kaymakamlık ve İlçe Belediye Başkanlığı ziyaretinin ardından Kuluncak Entegre Devlet Hastanesini ziyaret ederek Pandemi dolayısıyla özveri ile çalışan personeli tebrik ederek başarılar diledi.

Daha sonra 31.05.2010 tarihinde Hatay/İskenderun’da araca düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Dz. Muh. Er Ümit Akbulut ve 25.06.1999 tarihinde Şırnak/Beytüşşebap’ta terör saldırısında şehit olan J. Kom. Er Mehmet Ali Şekerci’nin ailelerini ziyaret ederek ilçeden ayrıldı.

Kuluncak İlçe programının ardından Hekimhan İlçesine geçen Vali Baruş’u, Kaymakamlık Binası önünde İlçe Kaymakamı Muhammed Öztaş ve kurum müdürleri karşıladı. Kaymakamlık Makamına geçerek ilçe hakkında brifing alan Vali Baruş, Kaymakam Muhammed Öztaş’a yeni görevinde başarılar diledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kaymakam Öztaş, Vali Baruş’a ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: