20.07.2024 - Malatya Fırat Haber

Sevgililer Günü’nde en çok alınan hediye

Sevgililer Günü’nde en çok alınan hediye

GittiGidiyor, Türkiye’deki tüketicilerin Sevgililer Günü’ne bakış açısını ve bugün ile ilgili düşüncelerini ortaya koyan dikkat çekici bir araştırma yaptırdı. GittiGidiyor’un araştırma şirketi DORinsight’a yaptırdığı “Sevgililer Günü Araştırması”nda dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı. Erkeklerin kadınlardan daha bonkör olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre en fazla tercih edilen hediyelerin başında ise kıyafet bulunuyor.

Online olarak yapılan “Sevgililer Günü Araştırması”na 7 bin 824 kişi katıldı. Araştırma kapsamında, katılımcılara Sevgililer Günü hakkında düşünceleri ve Sevgililer Günü planları soruldu.

En çok alınan hediyeler: Kıyafet ve mücevher

Araştırma sonucuna göre sevgilisi veya eşi olanların yüzde 68’i Sevgililer Günü’nü kutlamayı düşündüğünü dile getirdi. Genel katılımcı sıralamasında sevgilisine veya eşine hediye almak isteyenlerin ilk 5 sıradaki hediyeleri ise yüzde 18 ile kıyafet, yüzde 12 ile mücevher, yüzde 11 ile parfüm, yüzde 8 ile saat, yüzde 5 ile ayakkabı ve yine yüzde 5 ile seyahat-tatil oldu. Geriye kalan yüzde 36’lık kesim ise bu özel günde sevdiklerine; kozmetik, çikolata, kitap, çanta, elektronik eşya, şal-eşarp-fular, cüzdan, küçük ev aletleri, Spa – masaj, otomobil, spor malzemeleri, hediye çeki, makyaj malzemesi, evcil hayvan, video oyunları ve kemer gibi hediyeler almayı tercih ettiklerini dile getirdi. Katılımcıların yüzde 5’i ise hediye almayı düşünmediklerini belirtti.

Erkekler kadınlara oranla daha bonkör

Araştırmanın bütçe boyutunda ise katılımcılarımızın hediyelere ortalama 269 TL ayırdıkları gözlemlendi. Bu bütçe ortalamaları cinsiyet dağılımına göre incelendiğinde; erkeklerin Sevgililer Günü’nde aldıkları hediyeler için ortalama 291 TL, kadınların ise 227 TL ayırdığı görüldü. Erkeklerin yüzde 37’si 250 TL ve üzeri bütçe ayırırken, kadınlarda bu oran yüzde 27 oldu.

Yalnızlar bu özel günde hiçbir şey yapmıyor

Ankete katılan katılımcılardan sevgilisi veya eşi olmayanlara Sevgililer Günü’nde ne yapmak istedikleri sorulduğunda, yüzde 65’lik kesim hiçbir şey yapmak istemediklerini dile getirdi. Geriye kalan kesimin yüzde 20’si Sevgililer Günü’nü evde veya Yalnızlar Partisi’ne giderek kutlamayı tercih ediyor. Yüzde 15’lik kesim ise bu günü tek başına veya arkadaşları ile kutlama yaparak geçirdiklerini belirtti.

Yalnızlar kendilerini çikolata ve kitapla şımartıyor

Sevgililer Günü’nü yalnız geçiren katılımcılarımızın yüzde 57’si kendine özel bir hediye almak istemediğini belirtirken, kendilerine hediye alıp şımartmak istediklerini söyleyen katılımcıların ise ilk iki tercihi çikolata ve kitap oldu.

İnternetten alışverişi tercih etmeyen neredeyse yok

Araştırmanın diğer bulgularına göre hediye ve kişisel alışverişlerini internet üzerinden yapmayanların oranı sadece yüzde 9. Geri kalan yüzde 91’lik kesim ise internetten alışveriş yaptığını ifade etti.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/sevgililer_gunu_nde_en_cok_alinan_hediye.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avatar mehtap dedi ki:

    Haber sitenizin takipçiyiz

  2. Avatar Betül dedi ki:

    Teşekkürler

BİR YORUM YAZ