16.07.2024 - Malatya Fırat Haber

Milletvekili Fendoğlu’dan ‘Kayısı Birlik’ yeniden kurulsun teklifi

Milletvekili Fendoğlu’dan ‘Kayısı Birlik’ yeniden kurulsun teklifi

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, kayısının hak ettiği değere ulaşabilmesi adına Kayısı Birlik’in yeniden kurulması gerektiğini dile getirdi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)’nde devam eden genel kurul görüşmelerinde söz alarak kayısı ile ilgili konuşan MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Türkiye’nin kuru kayısı üretiminde yüzde 90, dünya kuru kayısı üretiminin ise yüzde 67’sini karşılayan Malatya’da 2018 verilerine göre 93 bin ton kuru kayısı ihracatının gerçekleştiğini belirtti. Bunun karşılığında ülke ekonomisine 253 milyon Dolarlık bir girdi sağlandığını ifade eden Fendoğlu, “Bugün Malatya Valimiz Aydın Baruş bey 2019 kayısı rekoltesini açıkladı. Açıklanan rekolte ile 2019 yılı yaş kayısı üretiminin tahmini 391 bin 792 ton, kuru kayısı üretiminin ise tahmini 87 bin 642 ton olarak beklendiğini belirten Fendoğlu, “Malatya’da geçmişte Kayısı Birlik vardı ama ne hikmetse kapatıldı. Malatyalı kayısı üreticilerimiz ve çiftçilerimiz Ticaret Bakanımızdan Kayısı Birliğinin tekrar kurulması ve kayısının hak ettiği değeri üretici nezdinde tekrar alınmasını talep etmektedir” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN – Sayın Fendoğlu…
MEHMET CELAL FENDOĞLU (Malatya) – Teşekkür ederim Sayın Başkanım.
Bilindiği üzere, Türkiye’nin kuru kayısı üretiminin yüzde 90’ınını Malatya üretiyor, dünya kuru kayısı üretiminin de yüzde 67’sini karşılıyor. 2018 verilerine göre Malatya’daki kuru kayısı ihracatımız 93 bin ton ve bunun ekonomimize getirdiği rakam ise 253 Milyon Dolar’dır. Bugün Sayın Valimiz 2019 yılı rekoltesini açıkladı, yaş kayısı üretiminde rekoltenin 391 bin ton olacağını, kuru kayısıda ise 87 bin ton olacağını ifade etti. Tabii, Malatya’da geçmişte kurulan bir kayısı birliğimiz vardı, her ne hikmetse kapatıldı. Kayısı üreticilerimiz ve çiftçilerimiz Ticaret Bakanımızdan kayısı birliğinin tekrar kurulması ve kayısının hak ettiği değeri üretici nezdinde almasını talep ettiler.
Teşekkür ederim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ