03.06.2023 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Maski’nin Başarılı Genel Müdürü Yaşar Karataş Kimdir ?

Maski’nin Başarılı Genel Müdürü Yaşar Karataş Kimdir ?

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, çalışma ekiplerini düzene sokarak çalışmalara başladı. Bir çok alanda Belediyeyi borç batağından kurtarmak adına kısıtlamaya giderek belediyeyi bir anlamda borç külfetinden kurtarmayı başardı ..

Maski’ye ataması gerçekleştirilen Kamu’da üst düzey yöneticiliği ile Malatya’da sevilen bir isim olan Yaşar Karataş, göreve geldiği 2019 Mayıs ayında ilçe ziyaretlerini gerçekleştirerek kolları sıvadı. Kamu’da görev yaptığı sürece tanıyacak olursak;

1956 yılında Malatya’da doğdu. İlkokul, Ortaokul ve Lise eğitimini Malatya da tamamladı. 1975 yılında kazandığı Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden 1979 yılında mezun oldu. Hemen ardından TEK Genel Müdürlüğü Santraller Daire Başkanlığında Mühendis olarak iş hayatına başladı.1983 yılında Yedek Subay olarak askerlik görevini tamamladı.

Askerlik görevini bitirdikten sonra mesleki deneyim ve tecrübelerini şöyle sıralayabiliriz:

  • 1983-1986 TEK Malatya İl Müdürlüğünde Tesis Mühendisi
  • 1986-1990 TEK Malatya İl Müdürlüğü Proje Tesis Baş Mühendisi
  • 1990-1995 TEK Malatya İl Müdürlüğü İşletme Bakım Müdürü ve Müessese Yönetim Komitesi Üyeliği
  • 1995-1997 TEDAŞ Malatya Müessese Müdürlüğü Teknik Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Komitesi Üyeliği
  •  1997-2004 TEDAŞ Malatya Müessese Müdürü ve Yönetim Komitesi Başkanı olarak çalıştı. TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından başarılı çalışmalarından dolayı Takdirname ile ödüllendirildi.
  • 2004 tarihinden itibaren İŞ-KUR Malatya İl Müdürü olarak, AB ve Dünya Bankası destekli Aktif İstihdam tedbirleri kapsamında ÖSDP Projeleri ve Hibe Projelerinin pilot il olarak bölgemizde başarıyla uygulanmasını sağladı. Hollanda Hükümetiyle İstihdam amaçlı MATRA Projesini Malatya’da uygulamalarını başarı ile gerçekleştirdi.
  • Yurtdışında, İnsan Kaynakları Yönetimi ve Verimlilik gibi farklı eğitimler aldı. İstihdam amaçlı çeşitli panel ve kariyer günleri düzenledi.
  • 2010 yılının sonunda Çalışma Bakanlığındaki görevinden emekliye ayrılarak, KOLİN-LİMAK-CENGİZ-HOLDİNG’ e bağlı, ÇEDAŞ Genel Müdürlüğü Sistem İşletme Direktörü olarak görev yaptı. Yaklaşık iki yıllık süre içerisindeki şirket görev bölgesindeki şebekelerinin işletme ve bakımlarında büyük gelişmeler sağladı. Eylül 2012 tarihinde ÇEDAŞ Genel Müdürlüğü Yatırım Direktörü olarak göreve başladı.
  • 657 sayılı kanunun 92. Maddesi gereği yeniden atama ile 2014 yılında Battalgazi Belediyesi Başkan Yardımcılığı görevine atandı.
  • 2019 yılında Malatya MASKİ Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür olarak göreve başladı.

 Mehmet Yaşar KARATAŞ evli ve iki çocuk sahibi olup, İngilizce bilmektedir.

Karataş göreve geldiği günden bugüne yaptığı çalışmalar ise takdire şayandır.

Reklam

12 bin 600 metre uzunluğunda içmesuyu hattı döşendi

Büyükşehir Belediyesi içme suyu çalışmaları kapsamında Hekimhan Dumlu, Arapgir Düzce- Budak, Pütürge Gündeğer ve Arguvan Çakmak mahallelerinde toplam 12 bin 600 metre uzunluğunda yeni içme suyu şebeke hattı çalışmalarını tamamlayarak vatandaşların mağduriyetlerini giderdi.

Genel Müdür Karataş Haziran 2019’da Hekimhan ilçesine gerçekleştirdiği ziyarette mahalle ziyaretlerine de start vermiş oldu. Güzelyayla mahallesinde su ve kanalla ilgili mağduriyetlerin çözümü noktasında gereken müdaheleler yapılarak mahalleliyi rahat ettirdi.

Maski daha sonra  Güngör Caddesinde içme suyu, kanalizasyon ve yağmur drenaj hattı olmak üzere yaklaşık 3 kilometrelik altyapı yenilemesi yaptı.

Maski Genel Müdürü Yaşar Karataş, Akçadağ ve Doğanşehir ilçelerine ziyaretiyle birlikte Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinin  11 mahallesinde şehrin altyapısı konusunda büyük uğraşlar verdi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermekte olan Çevre Laboratuvarı Türk Akreditasyon Kurumundan (TÜRKAK) onaylı akreditasyon sertifikası aldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Şahnahan Mahallesinde sürdürülen içme suyu ve kanalizasyon şebeke hatları yenileme çalışmalarında 60 kilometrelik içme suyu ve kanalizasyon hattı yenileme çalışmalarının yaklaşık 54 kilometrelik bölümü tamamladı.

Karataş Kaçak su kullananları da uyararak, 13 ilçede yeni ekipler kurarak kaçak su kullanımının önüne geçmiş oldu.

Boğazgören mahallesinin 30 yıllık içme suyu hasretine son verildi.Kuluncak ilçesinde Atıksu arıtma tesisi için yer incelemesi sonrası 2020 yatırım proğramları dahilinde ilçede tesis tamamlanıp hizmete girecek.

Gezici vezne kolaylığı sunan Maski Genel Müdürü Yaşar Karataş yaşlı ve hasta vatandaşlara teknolojiyi kullanarak fatura ödemelerinde kolaylık sağladı.

12.12.2019 tarihinde Maski Genel kurulu yapıldı. Genel Kurul toplantısında gündemde yer alan maddeler görüşüldü.2020-2024 Stratejik Plan, 2020 Performans Programı, 2020 Mali Yılı Bütçesi, 2020 Yılı Yatırım Programı bütçesi, 2020 Yılı Tarifeler Yönetmeliği ve Ücret Tarifeleri hakkına plan ve bütçe komisyonu raporları görüşülerek karara bağlandı.

24 Ocak’ta meydana gelen 6,8 şiddetindeki deprem sonrasında yapılan çalışmalarda su ve kanalizasyon hizmetlerinin kesintisiz devam ettiğini gördük. Deprem anında hatların işler tutulması, kesilen suların müdahale edilerek akar hale getirilmesi, yıkılacak ve ağır hasarlı binaların su bağlantıların kesilmesi konusunda MASKİ’nin özverili çalışmalar sergilediğine şahit olduk.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından 2019’un son 9 ayında toplam maliyeti 25.2 milyon TL olan 137 bin 785 metrelik kanalizasyon ve yağmursuyu drenaj hattı çalışması gerçekleştirildi. Doğu Kolektörü Kapsamında 10 Kilometrelik Hat Tamamlandı.

Pütürge İlçesi Taşmış Mahallesi Kerer Mezrası Çiftçisinin Sulama Sorunu Çözüldü, 152 adet su deposunun temizliği MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. GES ve HES tesislerin hepsi faaliyete geçtiğinde Malatya Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları elektrik alan değil, elektrik satan bir kurum ve kuruluş hüviyetine bürünecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: