25.07.2024 - Malatya Fırat Haber

Malatya’da “Koronavirüs (Covid-19)” tedbirleri kapsamında Gıda Denetim ve Bilgilendirme Çalışmaları

Malatya’da “Koronavirüs (Covid-19)” tedbirleri kapsamında Gıda Denetim ve Bilgilendirme Çalışmaları

Malatya’da “Koronavirüs (Covid-19)” tedbirleri kapsamında Gıda Denetim ve Bilgilendirme Çalışmaları

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım ve Orman İl Müdürlükleri, Türkiye genelinde alınan “Koronavirüs (Covid-19)” tedbirleri kapsamında; gıdanın hazırlanması, sunumu ve servis edilmesi sırasında virüsün yayılmasının engellenmesi amacıyla yıl boyu süren denetimleri, bu dönemde daha da yoğunlaştırarak bir çalışma başlattı.

Malatya’da bu tedbirler çerçevesinde; Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne bağlı kontrol görevlileri koruyucu kıyafet giyerek maske, bone ve eldivenli bir şekilde gıda işletmelerine 16 – 27 Mart 2020 tarihleri arasında alınan ve alınması gereken hijyenik önlemlere ilişkin bilgilendirme denetimleri gerçekleştirmeye başladı. Bilgilendirme denetimlerinde, “Koronavirüs (Covid-19)” tedbirleri çerçevesinde işletmelerin aldığı hijyen tedbirleri, açıkta bulunan ve istiflenen ürünler ve işletmelerde çalışan personellerin kılık kıyafet kurallarına uygunluğu kontrol edilirken, Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan, dikkat edilmesi gereken hususları içeren broşürler de dağıtıldı.

Malatya Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin talimatıyla 81 ilde gıda işletmelerinde, vatandaşın yoğun alışveriş yaptığı noktalarda hem denetim hem de rehberlik amaçlı denetimler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da şu anda gıda kontrol görevlilerimiz büyük özveri ve fedakârlık içerisinde koronavirüs ile mücadele kapsamında başta fırınlar olmak üzere gıda işletmelerinde bilgilendirme amaçlı denetimler yapmaktadır. Ülkemiz ve dünya hassas bir dönemden geçiyor. Koronavirüs’e yönelik tedbirler artırıldı. Gıda işletmelerinde de bu dönemde hijyen daha da önem kazanmaya başladı. Geçmişte yapılan rutin denetimlerde genel ve özel hijyen koşullarına yönelik kontroller gerçekleştirdiklerini ancak “Koronavirüs (Covid-19)”  tedbirleri çerçevesinde yayılımı azaltmak açısından işletmelerin uyacakları hijyen koşullarının daha da önem kazanmaya başladığını, İşletmelerde müşterinin ürünlere doğrudan hiçbir şekilde temasının olmaması konusunda bilgilendirme ve uyarıların yapıldığını, işletmelerde yeterince dezenfektan maddenin bulunması, hastalık belirtisi olan, ateşi olan personelin ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilmesi, çalıştırılmaması, yüzeylerin dezenfektan maddeyle günlük ve belirli aralıklarla temizlenmesi gerektiği,  görevli personelin maske ve eldiven kullanması, belirli aralıklarla ellerini dezenfekte etmesi ve ellerini sık sık yıkaması gerektiğinin önemine değinildiği, bu tedbirlerin hastalığın yayılmasının engellenmesi noktasında alınan kararlar doğrultusunda olduğunu ve işletmelerin bu açıdan bilgilendirdiklerini, Türkiye ve Malatya genelinde gerçekleştirilen bilgilendirme ve denetimlerin devam edeceğini, bu uyarılara uymayanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin uygulanacağını belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ