04.06.2023 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Malatya’da Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirler Açıklandı

Malatya’da  Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirler Açıklandı

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte karayollarında mevsim şartlarına uygun lastik kullanmayan araçların kayması sonucu trafik kazalarının meydana geldiği, bu kazalar sonucu ölüm ve yaralanmaların yanı sıra trafik sıkışıklığı oluştuğu ve zaman zaman da karayolunun trafiğe kapandığı, yine kamyon, çekici ve otobüslerde kullanılan uygunsuz koşullarda yapılan lastik kaplamalarının yerinden çıkarak karayolu üzerinde kalması sonucu karayollarımızda ve özellikle de otoyollarımızda trafik güvenliği açısında risk oluşturduğu görülmektedir bu kapsamda Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşların katılımı ile 24/11/2020 tarihinde Malatya Kongre Kültür Merkezinde toplantı gerçekleştirilmiştir.

Toplantıda alınan kararlar ;

1-)Şehiriçi ana güzergahlarda ve şehirlerarası karayollarında hız kontrolü başta olmak üzere emniyet kemeri takma, cep telefonu kullanma, yaya geçitlerinde yayalara yol verme, şerit kullanma, hatalı dönüşler gibi kural, yasaklama ve kısıtlamalara yönelik etkin, yoğun ve sürdürülebilir trafik denetimlerinde personelin temizlik, maske kullanımı ve mesafe kuralları konusunda hassasiyet göstermesi sağlanacaktır.

2-) Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşların katılımı ile Alt Yapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) tarafından kış mevsimi trafik tedbirleri kapsamında alınan kararlar doğrultusunda Şehir merkezinde yapılacak olan kar küreme ve kaldırım temizliği esnasında ana arterlerde oluşan araç paklanmalarına müdahale etmeleri için AYKOME ve kent trafik ile koordineli çalışmaları sağlanacaktır.

İl ve ilçe merkezlerindeki karla mücadele çalışmalarında görevli iş makinalarına trafik güvenliği açısından refakat edecek ekipler görevlendirilmesi konusunda hassasiyet gösterilmesi gerektiği şeklinde karar AYKOME de mevcuttur.

İlgili tüm kurumlar tarafından sahada yaşanabilecek olumsuz durumların önlenmesi için kurum amirleri sahada olacak, diğer kurum amirleriyle sürekli iletişim halinde olacak.

Reklam

3-)Hava sıcaklığının ani düşmesi sonucunda viyadüklü/viyadüksüz köprülerin alt ve üstünden ‘geçen rüzgârların etkisiyle oluşabilecek, “erken ve gizli buzlanma” riskinin yüksek olduğu kesimlerin önceden tespit edilerek alınacak tedbirler planlanmak suretiyle uygulanacaktır. Karayolları ekipleri ile anında iletişim kurularak gerekli çalışmaların yapılması sağlanacaktır. Ayrıca Karayollarında şiddetli kar yağışı, sis, buzlanma vb gibi trafiği tehlikeye düşürecek yerlerin öncesinde uyarı amaçlı yansıtıcı ledlerde sürücülere bilgilendirme faaliyetinin yapılması sağlanacaktır.

4-)Mahalli yazılı ve görsel basın-yayın organları ve diğer iletişim kanalları ile vatandaşlarımızın kış şartlarında güvenli taşıt kullanımı, trafikte karşılaşabilecekleri riskler, buzlanma, çığ, heyelan sis nedeniyle riskli bölgeler, taşıtlarda bulunması gereken avadanlık ve gereçler konularında düzenli şekilde bilgilendirmeleri ve bilinçlendirmeleri ayrıca yaşanabilecek olumsuzluklarda çağrı merkezlerini aramaları konusunda bilgilendirme faaliyeti yapılacaktır.

5-) Yerleşim yeri dışındaki Karayollarında mahsur kalan sürücü ve yolcuların mağduriyet yaşamamaları amacıyla yerel yönetimlerce imkanlar dahilinde her türlü yardımın oluşturulması, gerektiğinde kamu kurum kuruluşlarımıza ait tesisler ile öğrenci yurtlarından istifade etmeleri sağlanacaktır.

6-) Belediyemizce taşıt ve yaya trafiğinin, yol/kaldırım yüzeyinde oluşabilecek buzlanmadan olumsuz etkilenmesini önlemek amacıyla, hedef cadde ve sokaklarda “Tuz Varili” uygulaması yapılarak, önceden tedbir alınacaktır.

7-)Trafik polisi ekipleri ile Jandarma trafik timlerince oluşturulan ‘Karma’ ekipler aracılığıyla şehiriçi, şehirlerarası ve köy yollarında çok sayıda araç ve sürücünün denetlenmesi sağlanacaktır.

😎 Kış Lastiği; Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemi (01 ARALIK- 01 NİSAN ) için zorunlu tutulur. Bakanlık bu yetkisini valiliklere devredebilir. Bu madde hükümleri çerçevesinde araçları denetlemeye Bakanlığın yetkilendirdiği Bakanlık personeli ile Polis, Jandarma ve Belediyelerin denetim birimleri yetkilidir. Bu maddede düzenlenen yükümlülüğe uymayan aracın işletenine 776 Türk Lirası tutarında bu maddede belirtilen görevlilerce idari para cezası verilir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimde görevli olanlar tarafından izin verilir hükümleri gereğince polis ve jandarma ekiplerimizce gerekli denetimlerin yapılması sağlanacaktır.

9-) İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından tespit edilen buzlanma riski olan yerler ; Şehirlerarası bağlantı yollarında; Hes-Elbistan Kavşağı arası(Darende) D-300-21 yolunun 10-16

km arası,

Yazıköy Mevkii(Darende) D300-21 yolunun 3-8 km arası,

Ulupınar Mevkii Çayır düzü Arası(Darende) D300-21 yolunun 40-53 km arası,

Kozluca Kürecik Mevkii(Darende) D300-22 yolunun 6-13 km arası,

Karahan Geçiti – Darende (44-57) İl Yolunun 1-9 km arası,

Develi Mevkii Levent Mevki(Akçdağ) D300-22 yolunun 18-37 km arası, Kapıkaya Rampaları Mevkii(Elazığ Yolu) 50-59 km arası,

Suçatı Mevkii(Gölbaşı Yolu) D850-10 yolunun 17-26 km arası, Erkenek Rampa(Doğanşehir) D850-10 yolunun 56-62 km arası,

Sakal Tutan Muhtarın Yeri(Doğanşehir) D850-10 yolunun 68-78 km arası,

Erkenek Tünel(Doğanşehir) D850-10 yolunun 70-72 km arası,

Geyik Çiftliği Mevkii(Hekimhan) D850-09 yolunun 18-20 km arası,

Kızılyarma Mevkii(Hekimhan) D850-09 yolunun 24-28 km arası,

Hekimhan Hasan Çelebi(Hekimhan) D850-08 yolunun 14-22 km arası,

İl Merkezinde ; Toki Yolu Karagöz Caddesi, Çevreyolu İpaş Kavşağından başlayarak Çelikhan Yolu, Çöşnük Yeşilçam Caddesi, İnderesi Toki Etapları, Altgeçit kavşakları, Üst geçit köprülerinde,

Belirtilen bölgelerde karayolları ve belediye ekipleri ile anında iletişim kurularak gerekli çalışmaların yapılması sağlanacaktır. Ayrıca Emniyet birimlerimizce yolların durumuna göre uzun süreli yol kapanması durumlarında alternatif güzergahlara yönlendirilecek ya da depolama alanlarında bekletme yapılacak diğer çevre illerle sürekli iletişim halinde olunacaktır.

10-)İl Jandarma Komutanlığımız tarafından tespit edilen buzlanma riski olan yerler; Malatya (Battalgazi) – Pütürge (44-25) İl Yolu’nun 8-35 Km. arası ve bu yol üzerinde bulunan Kubbe Dağı Geçidi Mevkii.

Malatya(Battalgazi)– Sincik (44-29) İl Yolu’nun 9-28 Km. arası ve bu yol üzerinde bulunan Beydağı-Yaprakpınarı Mevkii.

Malatya (Yeşilyurt) – Çelikhan (44-50) İl Yolu’nun 10-24 Km. arası.

Akçadağ-Levent (44-75) İl Yolu’nun 2-13 Km. arası ve bu yol üzerinde bulunan Doğanlar-Kozalak Mevkii.

Arapgir-Divriği (260-18) Devlet Yolu’nun 1-29 Km. arası ve bu yol üzerinde bulunan Tarhan-Eğnir Mevkii.

Arapgir-Ağın (44-03) İl Yolu’nun 1-10 Km. arası ve bu yol üzerinde bulunan Ormansırtı-Çimen Mevkii. Arapgir-Keban (260-19) Devlet Yolu’nun 4-18 Km. arası ve bu yol üzerinde bulunan Övledik-Örtülü Geçidi Mevkii.

Arguvan-Hekimhan (44-75) İl Yolu’nun 7-10 Km. arası ve bu yol üzerinde bulunan Armutlu Mevkii.

Arguvan-Arapgir (44-77) İl Yolunun 17-30 Km. arası ve bu yol üzerinde bulunan Kömürlük-Yoncalı

Mevkii.

Darende-Elbistan (44-83) İl Yolunun 4-25 Km. arası.

Darende-Kuluncak (44-80) İl Yolu’nun 1-27 Km. arası ve bu yol üzerinde bulunan Ayvalı Mevkii.

Doğanşehir-Çelikhan (44-51) İl Yolu’nun 1-12 Km. arası.

Doğanşehir-Akçadağ (44-56) İl Yolu’nun 5-29 Km. arası ve bu yol üzerinde bulunan Karahan Geçidi

Mevkii.

Hekimhan-Kuluncak (44-79) İl Yolu’nun 9-16 Km. arası ve bu yol üzerinde bulunan Sarıkız Mevkii.

Kuluncak-Alacahan (Sivas) (44-84) İl Yolu’nun 3-24 Km. arası.

Pütürge-Tepehan (44-27) İl Yolu’nun 6-17 Km. arası ve bu yol üzerinde bulunan Mesire Alanı Mevkii. Yazıhan-Kurşunlu (44-81) İl Yolu’nun 15-40 Km. arası kış mevsimi süresince kapanan ana yol ağlarımız arasında olup ayrıca yağışın yoğun olduğu yüksek rakımlarda bulunan mahalle yollarımızda kapanmaktadır. Belirtilen bölgelerde karayolları ve belediye ekipleri ile anında iletişim kurularak gerekli çalışmaların yapılması sağlanacaktır. Ayrıca Jandarma birimlerimizce yolların durumuna göre uzun süreli yol kapanması durumlarında alternatif güzergahlara yönlendirilecek, diğer çevre illerle sürekli iletişim

halinde olunacaktır.

11-) Kapanan yolları açılmasında kar küreme veya Greyderin en az 2 veya 3’ü birlikte yol açma çalışmasına katılması sağlanarak karla mücadelenin daha verimli olması sağlanacaktır.

Sürücülere buzlanma, yoğun yağış, tipi gibi görüş mesafelerinin azaldığı ve kaza riskinin yoğunlaştığı yerlerin önceden bilgilendirilmesi yapılacaktır.

Karayolları ekiplerinin trafik zabıtasıyla işbirliği içerisinde çalışması amacıyla gerekli tedbirlerin alınması, trafik kazalarına ve karayolundaki olumsuzluklara birlikte müdahale edilebilmesi için uygun yerlerde bulunmaları sağlanacaktır.

12-)Terminallere giriş ve çıkış yapan bütün otobüslere; takograf, yetki belgesi, zorunlu mali trafik sigortası vb şoförlerin alkollü olup olmadığının kontrol edilmesi ayrıca mevsim şartlarına uygun kış lastiği bulundurup bulundurmadığı, araç zincir takoz çekme halatı gibi araç avadanlıklarının eksiksiz olması trafik birimlerimizce denetlenecektir.

Pandemi kurallarına uygun taşıma faaliyetinde bulunup bulunmadığının denetlenmesi sağlanmaktadır. Bakanlık Talimatıyla koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için alınan tedbirler kapsamında: şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar tarafından müşterilerden HES kodu talep edileceği, HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacağı, başta trafik birimleri olmak üzere kolluk birimlerimizce HES kodu olmaksızın bilet satışı yapılmaması ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınmaması hususlarının etkin şekilde denetlenecektir.

13-Otoyollar başta olmak üzere ikiden fazla şeritli ve bölünmüş karayollarında ağır tonajlı taşıtların en sol şeridi kullanmamaları, otomobil cinsi taşıtların ise sürekli bu şeridi işgal etmemeleri yönünde gerekli denetim yapılacaktır.

ÇEKİCİ/KURTARICI ile yol dışı yapılması sağlanacaktır. Ayrıca il merkezinde kar yağışından dolayı çekilen araçların çekici ücreti Valiliğimizce karşılanacak, ilçelerimizde ise Kaymakamlıklarımızca karşılanacaktır.

14-) Kış mevsiminde oluşacak yağmur, tipi, kar yağışı, sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşulları sonucunda, sürücülerin görüş mesafesinin azaldığı, araçların fren mesafesinin arttığı, trafik güvenliğinin olumsuz yönde etkilendiği yerlerde trafik akışlarını ve kazalarını önlemek amacıyla;

Sorumluluk sahamızda yer alan yollarda öncelikli olarak sürücülere ve diğer yol kullanıcılarına yönelik eğitim ve bilgilendirmeler yapılacaktır.

Kış aylarında yaşanabilecek yağış, don ve kar olayları açısından Bölge Meteoroloji görevlileri ile koordineli şekilde çalışılacaktır.

Yollarda meydana gelebilecek buzlanma, sel heyelan vb. doğal olaylar açısından karayolları görevlilerine zamanında bilgi paylaşımı yapılacaktır.

Yolda kalan araç sürücülerine ve araçlara yönelik kurtarma çalışmaları yapılacaktır.

Yolun trafiğe kapalı olduğu zamanlarda sürücü ve yol kullanıcıları uyarılarak uygun bekleme/dinlenme alanlarına yönlendirme yapılacaktır.

  • Araç sürücüleri bizzat durdurularak veya megafonla uyarılıp zincir takmaları, sollama yapmamaları, takip mesafesini güvenli seviyede sağlamaları, sisli havalarda araç farlarını ya da ikaz (Dörtlü) ışıklarını yakmaları hususlarında uyarılacaktır.

-Yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücüler uyarılarak, güzergah üzerindeki konaklamaya müsait yerlerde dinlendirilmeleri sağlanacaktır.

  • Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüz ve bu şubeye bağlı Darende, Doğanşehir ve Hekimhan istasyon amirliklerince gece saat 02:00-04:00 saatleri arasında uygulama faaliyeti yapılması sağlanacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: