25.07.2024 - Malatya Fırat Haber

Malatya İl Merkezinde Korona Virüs Denetimi Gerçekleştirildi

Malatya İl Merkezinde Korona Virüs Denetimi Gerçekleştirildi

İçişleri Bakanlığının 81 ile korona virüs genelgesi göndermesinin ardından Vali Aydın Baruş, koordinesinde Malatya il merkezinde korona virüs denetimi gerçekleştirildi.

Denetleme sırasında esnaflara ve vatandaşlara korona virüs salgınına karşı alınan tedbirlere uyulması konusunda uyarılarda bulunan Vali Baruş, “Malatya da görevli arkadaşlarımız ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle birlikte denetim yapıyoruz. Buradaki işyeri sahiplerini, vatandaşlarımızı uyarıyoruz, uyarılarda bulunuyoruz. Özellikle temel kurallara riayet etmeleri, sokakta kesinlikle maske kullanılması ve sosyal mesafe kurallarına kesinlikle riayet edilmesi, çünkü sosyal ilişkilerde bu mesafeyi korumadığımız zaman çok ciddi problemlerle karşı karşıya geliyoruz” dedi.

Sokağa çıkma konusunda da vatandaşlara uyarılarda bulunan Vali Baruş, “Vatandaşlarımızın kalabalık ortamlarda bulunmaması için polis ekipleri devamlı uyarılarda bulunup anonslar yapıyor. İşi olmayan kişiler lütfen sokağa çıkmasın. Tabii işi vardır, görevi vardır ona gidecek gelecek vatandaşlarımız. Veya temel ihtiyaçları vardır, bunları karşılayacaklar, ancak bunun dışında sokakta amaçsızca gezmek, kalabalık oluşturmak başka insanların sağlığını tehdit etmek demektir, buna dikkat edelim” şeklinde konuştu.

Malatya olarak kritik bir aşamadan geçildiğini ifade eden Vali Baruş, “Malatya’da vaka sayısı artıyor. Bu koşullarda hastanelerimizde sağlık görevlilerimiz zorlanıyorlar. Yani her gün hastanelerimizde yüzlerce vatandaşımız test yaptırıyor, test yaptırmak amacıyla gelmesini görmek bizi üzüyor. Bunun sebebi işte bu üç temel kurala (maske, sosyal mesafe ve temizlik, hijyen kuralları) riayet etmemek. Bunlara lütfen çok dikkat edelim. Sağlık görevlilerimiz çok ciddi emek gösteriyorlar, alın teri döküyorlar, sağlıklarını tehlikeye atıyorlar onları da düşünelim yine büyüklerimizi ve hastalarımızı düşünelim kurallara riayet edelim” ifadelerini kullandı.

Malatya’da kent merkezinde maske kullanılması oranının yüksek olduğunu da belirten Vali Baruş, “İstisnai durumlar da var ama denetimdeki arkadaşlarımız onlara gerekli uyarıları gerekirse de yaptırımları uyguluyorlar. Ama sosyal mesafe konusunda halen sıkıntılarımız var” dedi.

Denetime Vali Aydın Baruş, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Necmi İnce, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Nedim Özata, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Hüseyin Hanbay, esnaf ve meslek odaları temsilcileri ile emniyet mensupları katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ