25.07.2024 - Malatya Fırat Haber

Keskin : Ocak ayında 108 TL olan un fiyatı 150 TL’ye çıktı. Vatandaşın ekmeği ile oynanıyorlar

Keskin : Ocak ayında 108 TL olan un fiyatı 150 TL’ye çıktı. Vatandaşın ekmeği ile oynanıyorlar

Keskin: Garibanın, fukaranın cebine uzanan bu el kırılmalı

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, ticaret hayatında olmayan durumların yaşanmaya başlandığını belirterek, “Ocak ayında 108 TL olan un fiyatı 150 TL’ye çıktı. Vatandaşın ekmeği ile oynanıyor.” dedi.

Keskin yaptığı yazılı açıklama da, “Vatandaşımızın temel tüketim maddelerinden birisi ekmektir.   Türkiye’de son aylarda ekmek üzerinde sinsi eller dolaşıyor. Ocak 2020’de 108 TL civarında olan, Haziran 2020’de 110 TL civarında olan unun fiyatı şuanda 145 ile 150 TL’den satılmaktadır. Memleket, vatandaşın temel tüketim maddesi olan ekmek üzerinden ateşe verilmek isteniyor. Çünkü yaşanılan artış normal bir artış, ticaret hayatında olan bir durum değildir.   Sadece garibanın, fukaranın değil, tüm vatandaşların cebine uzanan bu el kırılmalı.” Sözlerini kaydetti.

İlgili tüm bakanlıkların yöneticilerine konuyu ilettiklerini, normal olmayan bu artışın engellenmesini talep ettiklerini aktaran Keskin, “Bakanlığımız halen ekmeğin kilosunu 6.25’ten satılmasını istiyor. Ama Unun kilosu bugün 3 TL’yi geçmiş. Bugün ekmeğin kilosunu piyasa şartlarına göre 8 TL’den satsak esnafımızın maliyetini kurtarmaz.   Üzülerek belirtiyorum, bakanlıkların yereldeki birimleri uyuyor, piyasadan bilgileri yok, çarşı-pazarda yükselen ateşi görmüyorlar. Piyasada normal olmayan gelişmelere ne yazıkki bakanlıkların yereldeki kurumları kayıtsız kalıyor. Kontrolsüz, denetimsiz, gözetilmeyen bir piyasa var. Un fiyatlarındaki artış garibanın, fukaranın, asgari ücretle geçinmek zorunda kalan vatandaşın ekmeğine göz dikmektir. Bu durum hemen düzeltilmeli. Konuyu her noktada takip ediyoruz.”   diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ