25.07.2024 - Malatya Fırat Haber

Kan Bağışlamak, Hayat Kurtarmakla Eş Değerdir

Kan Bağışlamak, Hayat Kurtarmakla Eş Değerdir

YEŞİLYURT BELEDİYESİ PERSONELLERİNDEN KAN BAĞIŞI KAMPANYASINA TAM DESTEK

“Kan Bağışlamak, Hayat Kurtarmakla Eş Değerdir”

Yeşilyurt Belediyesi personelleri, Türk Kızılay’ı tarafından sürdürülen ‘Kan Ver Hayat Kurtar’ kampanyasına tam destek verirken, Belediye Başkanı Mehmet Çınar’da,  kan bağışının hem toplumsal hem de sağlık açısından önemli olduğunu söyledi.

YEŞİLYURT BELEDİYESİNDE Kİ KAN BAĞIŞINA YOĞUN İLGİ

Türkiye’nin dört bir yanında kampanyalar düzenleyen Türk Kızılayı, gönüllü bağışçılardan kan toplamaya devam ederken, Yeşilyurt Belediyesi ile Türk Kızılayı Yeşilyurt Şube Başkanlığının ortaklaşa düzenlediği ‘Kan Ver Hayat Kurtar’ kampanyası büyük ilgi gördü.

Yeşilyurt Belediyesi Hizmet Binası girişinde oluşturulan bölüme gelen personeller ve vatandaşlar,  doktorlar tarafından yapılan sağlık kontrollerinin ardından kan bağışında bulundu.

“KORONAVİRÜS ENFEKSİYONU KAN BAĞIŞI VEYA KAN YOLUYLA BULAŞMAZ”

Kan bağışı kampanyasına katılan personellere ve vatandaşlara teşekkürlerini sunan Türk Kızılayı Yeşilyurt Şube Başkanı Dr.Dilek Korkmaz, “ KOVİD-19 salgını nedeniyle hayatımızda öncelikler değişse de kan ihtiyacı devam ediyor. Bu dönemde rutin ameliyatlarımız azalsa da sürekli kan alan hastalarımızın ve yoğun bakımlarda bulunan vatandaşlarımızın kan ihtiyaçları sürekli devam etmektedir.Sağlığı ve sıhhati yerinde olan herkesten kan bağışı bekliyoruz. Bizlerde başlatılan kampanya çerçevesinde Yeşilyurt Belediyesine kan bağışı standı kurduk. Bu imkânı bize sağlayan Belediye Başkanımıza, gönüllü personellerimiz ile vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu arada koronavirüs enfeksiyonu kan bağışı veya kan yoluyla bulaşmaz.Kan bağışında bulunanlarda bağışıklık sisteminin zayıflayacağı yönündeki inanış doğru değildir.Bağışıklılığımız aksine kan ve kök hücrelerimizin aktive olması sebebiyle daha da canlanacaktır.” dedi.

“KAN ACİL DEĞİL SÜREKLİ İHTİYAÇTIR”

Kan bağışı kampanyasına katılan personelleri ve vatandaşları ziyaret ederek teker teker kutlayan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, bağışlanan kanın hayat kurtaracağını hatırlatırken,  “Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı karşılamanın tek yolu da kan bağışı yapmaktır.” diye konuştu.

“BU DÖNEMDE KAN STOKLARININ AZALMAMASI GEREKİYOR”

Kan bağışının hem toplumsal hem de sağlık açısından önemli olduğunu ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ Yeşilyurt Belediyesi olarak hizmetlerine her zaman destek verdiğimiz Türk Kızılay’ımızın kan bağışı kampanyasına da destek veriyoruz. Kızılay bizim gözbebeğimizdir. Sadece kan bağışında değil ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan yardım ve diğer alanlarda ortaklaşa ve güzel çalışmaların altına hep birlikte imza atıyoruz. Bugünde Belediye Hizmet Binamızda oluşturulan kan bağışı noktasına gelen personellerimiz ve vatandaşlarımız, gerekli tetkiklerin ardın kan bağışında bulunuyorlar. Dünyayı ve ülkemizi ciddi seviyede etkileyen koronavirüs salgını başta olmak üzere farklı hastalık türlerinden hastanelerde veya evlerinde tedavi görev hastalarımızın sürekli kan ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçları karşılamak ta sağlıklı ve sıhhatli olan herkesin görevidir. Kızılay’ın kan stoklarının azalmaması için tüm vatandaşlar olarak üzerimize düşeni yapmalıyız. Kan bağışlamak, hayat kurtarmakla eş değerdir. Kan stoklarının sürekli en iyi seviyede tutulması bakımından bu tür kampanyaların büyük önemi vardır. Sağlıklı herkesin kan bağışında bulunması bir gereklilik, bir zorunluluk diye düşünüyoruz, çünkü verilecek kan bir hayat kurtaracaktır. Ülkesini ve insanını seven, sorumluluk sahibi, tüm vatandaşlarımızın gönüllü kan bağışçısı olmak için Türk Kızılay’ına başvurmaları gerekmektedir. Kan bağışı kampanyasına destek veren personellerimizi ve vatandaşlarımızı kutluyorum. Hızla yayılan virüs salgının bertaraf etmek adına gerek devletimiz gerek bizler gerekse de Kızılay’ımız her yönden çalışmaktadır. Yaşanan zorlu ve sıkıntılı süreci en az kayıpla atlatmak içinde ilçe genelinde yapılması gereken ne varsa yerine getirmekteyiz. Bu işin üstesinden hep birlikte geleceğiz, birlikte başaracağız.” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ