14.07.2024 - Malatya Fırat Haber

İftardan sahura sıvı tüketimi nasıl olmalı?

İftardan sahura sıvı tüketimi nasıl olmalı?

Ramazan ayının uzun ve sıcak yaz günlerine denk gelmesi nedeniyle uzmanlar yeterli su tüketimi konusunda uyarıyor.

İftar ve sahur arasındaki sürenin kısa olması sebebiyle sıvı alımına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Uzman Diyetisyeni Sibel Mumcu, “Susuz geçen uzun bir günün ardından sahura kadar geçen sürede vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak çok önemlidir. Bu sıvı ihtiyacı çay, kahve ya da asitli içecekler yerine su içilerek karşılanmalıdır” dedi.

Uzmanlar bu yıl yaklaşık 18 saati bulan oruç tutma süresi nedeniyle iftar ile sahur arasındaki sıvı tüketimine dikkat çekiyor. Suyun vücut tarafından aktif bir şekilde kullanıldığını ancak depolanamadığını söyleyen Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Uzman Diyetisyeni Sibel Mumcu, “Vücudumuz açlığa uzun süre dayanabilir ancak, susuzluğa karşı daha dayanıksızdır. Bu nedenle Ramazan ayında 18 saate yakın bir süre susuz kalan vücudun sıvı ihtiyacını doğru şekilde gidermek sağlığı korumak adına büyük önem taşıyor” dedi.

Sağlık için her yarım saatte bir, 1 bardak

Mide sağlığını ve vücudun sıvı dengesini korumak için Ramazan’da da günde 2 litre su tüketilmesi gerektiğini belirten Uzm. Diyetisyen Sibel Mumcu, “ Ancak suyun tüketim miktarı kadar ne kadar sürede tüketildiği de oldukça önemli. Saatlerce aç ve susuz kalan mideye kesinlikle birden yüklenmemeli, özellikle su, iftar ile sahur arasındaki zamana yayılarak tüketilmelidir. Mesela her yarım saatte 1 bardak içilecek su, bu ihtiyacı karşılamak için iyi bir planlama olabilir “ dedi.

Kafeinli içecekler daha fazla su kaybetmenize neden olabilir!

Tüketilen her sıvının vücudun sıvı ihtiyacını karşılamadığını vurgulayan Uzm. Diyetisyen Sibel Mumcu, “Sıcak yaz günlerinde uzun süren susuzluğun ardından kişiler genellikle soğuk asitli içeceklere ya da hararete iyi geldiğine inanılan çaya ve kahveye yöneliyorlar. Ancak bu içecekler vücudun sıvı ihtiyacını karşılamadığı gibi fazla su atımına neden oldukları için vücudun daha fazla sıvı kaybetmesine yol açabiliyor. Bu nedenle özellikle Ramazan’da bu türdeki içeceklerin tüketim miktarına dikkat edilmeli, sıvı ihtiyacı için su tercih edilmelidir” dedi.

Leyditurk.com

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ