03.12.2023 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Güneşli Havalarda Çocuklara Dikkat

Güneşli Havalarda Çocuklara Dikkat

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Nevzat Akyar, cilt kanseri vakalarının çoğunun sebebinde, hayatın ilk 5 yılında yaşanmış güneş yanıkları olduğuna işaret ederek, özellikle erken yaşlarda aşırı ve sık güneşle temastan kaçınılması gerektiği uyarısında bulundu.

Akyar, yaptığı yazılı açıklamada, özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının verebileceği zararlara dikkati çekti.

Cilt kanseri vakalarının çoğunun sebebinde, hayatın ilk 5 yılında yaşanmış güneş yanıkların olduğunu belirten Akyar, şöyle devam etti:

“Özellikle erken yaşlarda aşırı ve sık güneşle temastan kaçınılmalı, dolayısıyla çocuklara dikkat edilmelidir. Saat 10.00-16.00 arasında mümkün olduğunca açık alanlardan kaçınmak, açık renk ve ışığı yansıtacak kıyafetler giymek, şapka ve güneş gözlüğü kullanmak önemli.”

Akyar, birçok mantar cinsi ve bakterilerin nemli ve ılıman ortamlarda hastalık yarattığını, eşyalardan ve kişilerden bir diğerine geçtiğini belirterek, şunları aktardı:

Reklam

“Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için hava alan ve teri emen kıyafet ve ayakkabı tercih edilmeli, mutlaka iç çamaşırı, çorap kullanmaya dikkat edilmeli ve bunları günlük değiştirmeli, deniz veya havuz sonrası ıslak kıyafetlerle uzun süre durmamalı, sandalye, şezlong gibi tensel temasımız olan ortak malzemelerin direkt temasından sakınılmalı.”

KAYNAK : http://yenikadin.com/gunesli-havalarda-cocuklara-dikkat-8705781-haberi/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avatar mehmet dedi ki:

    Güzel Haber , Elinize sağlık

  2. Avatar ömer dedi ki:

    Malatya dışındayım haberlerinizi takip ediyorum

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: