14.07.2024 - Malatya Fırat Haber

Diyetteyken bu hatalara düşmeyin

Diyetteyken bu hatalara düşmeyin

Herkes diyet yapmak zor iş diye düşünüyor ve bu düşüncelerle birbirlerini etkiliyor. Halbuki hem bir uzmandan yardım alıp hem de bu ‘hatalar’ dediğimiz tuzaklara düşmediğiniz müddetçe siz de hiç zorluk çekmeden kilo verebilirsiniz. Şimdi elinizde bir beslenme programı olduğunu düşünelim ve diyete başlama kararı aldınız. Bakalım hangi hatalar diyete devam etme süremizi kısaltıyor? Acaba gerçekten size özel yazılan diyette mi hata var yoksa siz bu klasik diyet hatalarından birini mi yapıyorsunuz? Gelin beraber inceleyelim;

1. Sık sık tartılmak

Diyet programı uygulayan birçok insanın yaptığı ilk yanlış olan her gün hatta her öğün tartılmak, motivasyonunuzu düşüren en önemli unsurdur. Gün içinde ödem, kabızlık gibi durumlar oluşabilir ve toplam kilomuz değişebilir. Aynı zamanda her gün tartılmak; vücudumuzdaki stres hormonlarını artırıp, daha fazla su tutmamıza neden olur. En sağlıklı olanı haftada 1 kez sabah aç karnına, kıyafetsiz ve tuvalet sonrası tartılmak olacaktır.

2. Kısa vadeli düşünmek

Kilo vermede başarılı olmanın tek yolu bunu hayat tarzınızda yapacağınız bir değişiklik olarak görmektir. Haftada 3-4 kilo vereceğine inanmak hiç gerçekçi olmamakta ancak bundan öte sağlığınızla oynamaktadır. Kısa dönem boyunca aç kalmayı diyet olarak algılayanların elde edeceği tek şey, kısa zamanda diyeti bırakmak olacaktır. Bu sebeple de sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulamak en iyisidir.

3. Kendinizi kandırmak

Diyete başladığınızda ne yediğinizi yazmanız size bir nevi ayna görevi yapacaktır. Yerken farketmediğiniz şeyleri karşınızda gördüğünüzde belki başta çok şaşıracaksınız ama daha sonra bu gerçekleri kabullenip, daha doğru bir şekilde yola devam edeceksiniz. Eğer kilo verememekten şikayet ediyorsanız, bir beslenme günlüğü tutun ve yiyip içtiğiniz her şeyi yazın. Haftanın sonunda, eğer dürüstçe her yiyip içtiğinizi yazdıysanız, niye kilo veremediğinizi göreceksiniz.

4. Listenizde bulunan besinlerin ne azı ne fazlası

Size bir diyet uzmanı tarafından verilen listeye lütfen sadık kalmaya çalışın, çünkü o liste sizin beslenme programınıza, günlük hayatınıza ve almanız gereken kaloriye göre hesaplanmıştır. Yazılanlardan azını yemek de çoğunu yemek de kilo verme hızınızı yavaşlatır.

5. Öğün atlamak

Hızlı kilo vermek isteyenlerin en çok kullandığı yöntemdir. Öğün atlamak sizi kontrolsüzlüğe sürükler. Bir sonraki öğünde istemeseniz dahi daha fazla besin tüketirsiniz. Öğün atladığınızda, kan şekeri seviyeniz düşer. Bu da, tatlı besinlere olan ihtiyacı artırır. Bunun anlamı da, günün ileriki saatlerinde canınızın tatlı çekmesi demektir. Eğer kaçırdığınız öğünü yeseydiniz, yiyeceğiniz tatlıdan çok daha az bir kalori alacaktınız.

6. ‘0’ kalori diye rahatça içmek

Etiketlerinde kalorisiz yazması bu tarz gazlı içeceklerin kullanımını artırıyor. Diyet içeceklerinin içinde bulunan ve şeker tadı veren bu tatlandırıcılar ileride şekere olan bağımlılığı da artırıyor. Yapılan araştırmalar diyet içecekleri tüketenlerin daha fazla kilo aldığını gösteriyor.

7. Tek tip beslenme ile zayıflayacağına inanmak

Bu tip beslenme başlangıçta size kilo verdirecektir ancak daha sonra vücudunuza almanız gereken makro besin öğelerini karşılayamadığınızdan kilo vermeniz duracaktır. Bir örnekle açıklarsam; sadece sebze ve meyve yiyen bir insan alması gereken protein ve yağı alamaz ve bir süre sonra bu insanın temel besin öğeleri eksik olduğundan metabolizma hızı yavaşlar ve kilo kaybı durur. O yüzden siz siz olun tek tip beslenmeden uzak durun

8. Kilo vermek için sevdiğiniz yiyecekleri hayatınızdan çıkarmak

Yasakları çok olan diyetten çok çabuk vazgeçilir. Diyet bittikten sonra istenilen kiloya ulaştığınız zaman hemen kendinizi yiyemediğiniz gıdalarla ödüllendirirseniz tekrar kilo alabilirsiniz. Kaçamak olan diyetlerde hem motivasyon daha yüksek olur hem de kilo kaybı daha hızlı olur. Beslenmenize hayat boyu dikkat etmeniz gerekir, ama arada kendinizi ödüllendirmek diyette devamlılığı sağlamada en büyük yardımcınız olacaktır.

9. Diyeti zorunluluk olarak görmek

Kilolarınızdan kurtulma sürecini gereklilikten istek durumuna çevirmek gerekir. Diyetinizde sizin de onayınız ile birlikte elbette kısıtlanan besinler olacaktır. Burada yapacağınız şey kısıtlanan gıdalara üzülmek yerine gelen yeni ve faydalı yiyeceklere odaklanmak size epey kolaylık sağlar. Bu değişimi daha sağlıklı bir vücut ve mutlu bir görünüş olarak düşünün.

10. Diyeti kendiniz için yapın

Diyette başarılı olmanız için öncelikle hazır olmanız gerekir. Ruhen ve bedenen diyet yapmayı istemelisiniz. Sizi birisi sürükleyip zayıflaman gerek diye bir uzmana yollarsa boşuna gitmeyin, çünkü siz istemedikçe kimse size kilo verdiremez. Unutmayın burada öncelik siz ve sizin isteklerinizdir.

Kadinvekadin.net özel haberidir.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/diyetteyken_bu_hatalara_dusmeyin.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar mehtap dedi ki:

    Güzel yazı olmuş

BİR YORUM YAZ