04.10.2023 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Çırmıhtı, Farklı Yatırımlarla Cazibe Merkezine Dönüşecek

Çırmıhtı, Farklı Yatırımlarla Cazibe Merkezine Dönüşecek

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ HAKAN KÂHTALI, TARİHİ YEŞİLYURT KONAKLARINI İNCELEDİ

“Çırmıhtı, Farklı Yatırımlarla Cazibe Merkezine Dönüşecek”

Restorasyonu devam eden Tarihi Yeşilyurt Konaklarını inceleyen AK Parti Milletvekili Hakan Kâhtalı, “Konaklarımızın Butik Otel, Gastronomi Müzesi, Kent Belleği, Kültür Evi, Yeşilyurt Mutfak Sanatları, Millet Kıraathanesi ve yöresel ürünlerin hem satışının hem de tanıtımın yapılacağı alanlara dönüştürülmesi buranın cazibe merkezine dönüşümünü sağlayacaktır.” dedi.

TARİHİ YEŞİLYURT KONAKLARINDA DETAYLI İNCELEME

AK Parti Milletvekili Hakan Kâhtalı, beraberinde AK Parti İl ve İlçe Teşkilatı Üyeleriyle birlikte Çırmıhtı Hıroğlu Mahallesi Lezzet Caddesinde restorasyonları devam eden Tarihi Yeşilyurt Konaklarında incelemelerde bulundu.

BAŞKAN ÇINAR, RESTORASYON PROJELERİNİ ANLATTI

Reklam

Kültürel ve tarihsel mirasın muhafaza edilmesi ve korunmasına büyük özen gösteren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Milletvekili Kâhtalı ile beraberindeki heyete restorasyon çalışmaları hakkında detaylı bilgiler paylaştı.

“BÖLGENİN GELİŞİMİNE KATKI SUNACAK ÖZEL BİR PROJE”

‘Tarihi Yeşilyurt Konaklarının Restorasyon’ projesinin bölgenin gelişimine katkı sunacağını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Örf, adet, gelenek ve görenekleriyle, doğal ve tarihi zenginlikleriyle, yöresel lezzetleriyle, misafirperver ve güzel insanlarıyla Anadolu’nun tüm renklerini içinde barındıran Yeşilyurt’umuzda ecdat yadigârı tarihi eserlerimizi günümüzden geleceğe taşınması, bir nevi kadim medeniyetimizin de geleceğe taşınması anlamına gelmektedir. Farklı güzelliklere sahip Çırmıhtı bölgemizde bulunan Tarihi Yeşilyurt Konaklarını aslına uygun olarak restore edip, farklı fonksiyonel mekânlarla  iç ve dış turizme kazandırmak adına çalışmalarımızı büyük bir titizlikle sürdürmekteyiz.Kamulaştırma işlemlerini tamamladığımız binalarımızı bahar ayıyla birlikte iç tefrişatlarını tamamlayarak hizmete sunmayı planlıyoruz.Lezzet Caddesinde bulunan binalarımızı Gastronomi Müzesi, Kent Belleği, Kültür Evi, Butik Otel, Yeşilyurt Mutfak Sanatları, Millet Kıraathanesi ve yöresel ürünlerin hem satışının hem de tanıtımın yapılacağı çok nezih yapılara dönüştürüp, buradaki sosyal yaşamı ciddi şekilde hareketlendireceğiz. Burada bulunan eski Belediye Binamızı da Tekstil Müzesine dönüştüreceğiz. Tarihi Kebir Camimizin restorasyonunu tamamladık, camimizin yan tarafında bulunan dere yatağını da ıslah çalışması ve ışıklandırmayla güzel bir görüntüye kavuşturacağız. Bu bölgemizdeki bütün restorasyon ve yenileme hizmetlerimizi bir bütün halinde değerlendiriyoruz. Gastronomi alanında da kalıcı hizmetler yapmaya özen gösteriyoruz. Ev sahipliği yaptığımız 1.Uluslararası Malatya Gastronomi ve Kültür Kongresinde akademisyenler tarafından sunulan 180 adet bildiriyi kitap haline getirip, bilimsel bir çatı altında toplayarak Malatya ve Yeşilyurt Mutfağının eşsiz lezzetlerini daha geniş kesimlere ulaştırmış olacağız. Amacımız; bölgemizdeki tüm güzellikleri iç ve dış turizme kazandırmak, ilçemizin tanıtımını yapmak ve bölgemizi geliştirmektir. Burası hizmete girdiği zaman gezginler, gurmeler, yerli ve yabancı turistlerin ilçemize çok büyük ilgi göstereceklerine inanıyorum.” dedi.

“BU TÜR YATIRIMLAR BÖLGEYİ CAZİBE MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRECEK”

Tarihi Konakların restore edilmesinin tanıtım ve gastronomi açısından büyük önem taşıdığını ifade eden AK Parti Milletvekili Hakan Kâhtalı ise “ Malatya’mızın en eski yerleşim yerlerinden olan Çırmıhtı’da Lezzet Caddesinde üzerinde yer alan ve her biri ayrı bir değere sahip Tarihi Yeşilyurt Konaklarımızın Butik Otel, Gastronomi Müzesi, Kent Belleği, Kültür Evi, Yeşilyurt Mutfak Sanatları, Millet Kıraathanesi ve yöresel ürünlerin hem satışının hem de tanıtımın yapılacağı alanlara dönüştürülmesi buranın cazibe merkezine dönüşümünü sağlayacaktır. Tarihi Kebir Camimizin restorasyonu, eski Belediye Binasının Tekstil Müzesine çevrilmesi, buradaki tarihi konakların farklı fonksiyonel alanlarıyla hizmete sunulması, dere yatağının ıslah edilmesi bölgeye farklı bir değer kazandıracaktır. Farklı lezzetleri içerisinde barındıran Malatya ve Yeşilyurt Mutfağında ki yöresel lezzetlerin tanıtımına büyük katkı sağlayacak olan restorasyon ve yenileme projelerinden dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: