22.09.2023 - Malatya Fırat Haber
REKLAM ALANI

Avşar , İstiklal Marşımızın yazarı M.Akif Ersoy’un ölümünün 83.ncü yıldönümünde bir mesaj yayınladı

Avşar , İstiklal Marşımızın yazarı M.Akif Ersoy’un ölümünün 83.ncü yıldönümünde bir mesaj yayınladı

MHP Malatya İl Başkanı R.Bülent Avşar , İstiklal Marşımızın yazarı M.Akif Ersoy’un ölümünün 83.ncü yıldönümünde bir mesaj yayınladı. Başkan Avşar mesajında;

Aziz milletimizin ruh dünyasını en güzel biçimde yansıtan, var olma mücadelesindeki çelikleşmiş imanını sinesinde taşıyan bir mücadele adamı olan Mehmet Akif Ersoy’u ölümünün 83. yıldönümünde şükran ve dua ile anıyoruz.

Mehmet Akif Ersoy, milletimiz gibi düşünen, milletimiz gibi yaşayan, milletimiz gibi hisseden bir şairdir. Yaşamıyla gençliğimize önerilebilecek en önemli bir model olan Mehmet Akif, İstiklal Marşı’nı kalemiyle değil; yüreğiyle yazmıştır. Sipariş olarak yazdırılması düşünülen İstiklal Marşı’nın yazılışının özü sözü bir olan Mehmet Akif Ersoy’a nasip olması manidardır.

Büyük bir mücadele ile kazanmış olduğumuz İstiklal Savaşımızı, muhteşem mısralarıyla ebedileştiren fikir ve edebiyat adamı Mehmet Akif Ersoy; bu toprakların ruhunu, bu milletin özünü yansıtan İstiklal Marşı’nı kalemiyle değil; yüreğiyle yazmıştır. O’nun yazdığı İstiklal Marşı, parçalanmış, darmadağın edilmiş, yok olmak üzere olan bir milletin, yeniden doğuşunun, şahlanışının destanıdır

Mehmet Akif Ersoy, bütünüyle milletimizin karakterini yansıtmaktadır. Bayrak, sancak, ezan, hak, şahadet, din gibi kelime ve kavramlar milletimizi var eden kodlardır. Milletimize istiklâl azmini veren gazilik ve şehitlik gibi manevi mertebelerdir. Manevi duygulardan arındırılmış bir mücadelenin sürdürülmesi imkânsızdır. Mehmet Akif, “Doğduğumdan beridir âşığım istiklâle”, “Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal.” diyerek, istiklâl mücadelesinde Türk Milletinin değerlerinin ayaklar altına alınmamasının mücadelesini bir ömür boyunca vermiştir.

Milletimizin İslâm Dini’nin bayraktarlığını yaptığı bin yıllık devrede kendisine yer bulamayan kimi kişi veya çevrelerin din karşıtı oluşlarının bir yansıması olarak referansını İslam Dini olarak gördükleri İstiklâl Marşı’na ve şairi Mehmet Akif Ersoy’a zaman zaman saldırdıkları görülmektedir. İstiklâl Harbi’nin motivasyon unsurlarından habersiz, ‘çelik zırhlı duvar’a karşı ortaya konulan ‘iman dolu göğs’ü kavrayamamış bu çevreler, düşman çizmelerinden arındırılmış vatanda milletimizin gözünün içine baka baka şehitlerimizin ruhunu inciten tavırlar ortaya koyabilmektedir. Unutulmamalıdır ki; vatan ‘toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duranların’ kanları pahasına kazanılmıştır, hissiz, ruhsuz ve köksüz bakışların süfli yaklaşımlarına terk edilecek kadar ucuz değildir.

Reklam

Hayatı ve mücadelesiyle örnek bir kişilik olan Mehmet Akif Ersoy’u, milli mücadele şehitlerimizi, vatanımıza ve milletimize hizmeti geçenleri rahmetle anıyor, Büyük Türk şairine Yüce Allah’tan rahmet diliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: