25.07.2024 - Malatya Fırat Haber

15 Temmuz Darbe Girişimine Malatya’lılar Darbe Vurdu

15 Temmuz Darbe Girişimine  Malatya’lılar Darbe Vurdu

MASTÖB Genel Başkanı ve Yeni Malatyaspor Kulüp Başkanı Adil Gevrek, 15 Temmuz Darbe Girişimine En Büyük Darbeyi Malatya'lılar vurmuştur.

MASTÖB Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği Genel Başkan'ı ve Yeni Malatyaspor kulüp Başkan'ı Adil Gevrek, 15 Temmuz gecesi Milletin seçtiği 'siyasi iradeye' yönelik darbe girişimine ilk önce Malatya'lılar cadde ve sokaklara çıkarak , tankların önüne yatarak , ve askeri kışla ve hava alanlarını kapatarak darbenin yapılmasına engel olmuşlardır.

O gece yaşanan bir başka kahramanlık öyküsü daha gün yüzüne çıktı. İşte o öykünün detayları.

Darbe girişiminin kamuoyu tarafından henüz duyulmamışken, MASTÖB Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği Genel Başkan'ı ve Yeni Malatyaspor kulüp Başkan'ı Adil Gevrek, 15 Temmuz gecesi yaşadığı ve  karşılaştığı darbeciler ile arasındaki dialogu şöyle anlattı.

" o gece, şoför arkadaşım ile birlikte Silivri'ye doğru seyir halindeydim. Bahçeşehir gişelerine geldiğimizde tank ve askerlerin gişeleri kapattığını farkettim. Terör olayları olabileceğini zannederek yolumuza devam ettik. Daha sonra olayın darbe girişimi olduğunu öğrenince geri döndük. Gişeleri kapatan askerlerin yanlarına giderek, gişeleri ve yolu neden kapattıklarını sordum. O kişi de bana, " hemen aracınıza binin ve geri dönün" diye cevap verdi. Ben ısrarla tekrar sorunca, üst rütbeli bir asker gidin buradan, darbe olacak" dedi. Bende size bu emri kim verdi. Cumhurbaşkanı'mız mı, Genelkurmay Başkan'ımız mı diye sordum. Gözüm dönmüştü. Yapmayın, Allah' tan korkun yazık bu ülkeye dediğim anda üst rütbeli asker kurma kulunu çekti ve üzerime doğru yürüdü. Ben ve şoförümden başka hiç kimse yoktu. Hemen aracıma binerek geri döndüm. Geri dönerken tüm arkadaşlarıma ve MASTÖB üyelerime telefon açarak, askerin darbe yapacağını, herkesin sokaklara çıkmasını söyledim. Bazı arkadaşlarım emin misin, sıkıntı yaşamayalım diye beni uyardılar. Fakat ben eminim deyince sağ olsunlar herkes sokaklara çıktı.

Ben, MASTÖB ve yeni Malatyaspor'un başkanıyım. Bütün üyelerimize mesaj atarken, üyelerimiz inde üyelerine mesaj atmalarını söyledim. 220 dernekten oluşan birliğimizin toplam 20 bine yakın üyesi var. Her partiden arkadaşlarımız var. Allah hepsinden razı olsun. MASTÖB olarak ilk sokaklara, meydanlara çıkılma mesajını biz attık. İlerleyen saatlerde de Cumhurbaşkanı'mız vatandaşları sokağa davet etti. Tabi daha sonra ekranlarda bu olayın doğruluğunu gördük." 

Ben Adil Gevrek olarak, milletimizin ve Malatyalıların vatanına sahip çıktığı için teşekkür ederim.

Türkiye'de sokağa çıkarak darbe girişimini lanetleyen  İlk futbol kulübüyüz. Bolu ilinde kampta olan takımımıza talimat vererek boş olan meydanlara çıkmasını sağladık. Takımımdan gurur duydum.

Ayrıca MASTÖB olarak, bu olaylarda 4 kardeşimizi şehit verdik. Rabb'im şehitlerimize rahmet etsin. Sabırlar versin. Yaralılarımıza Rabb'im şifa versin. Allahım bu ülkeye, bu vatana ve devletimize bir daha böyle sıkıntılar yaşatmasın" dedi.

Başkan Adil Gevrek Özellikle 15 Temmuz Darbe Girişiminde Şehit olan Tüm Hemşerilerime ve Vatansever Türk Milletine minnet ve bir vatan borçluyuz. Onlar canlarını hiçe sayarak şehit oldular ve binlercesi ağır yaralandı. Şehitlerimize Allah'tan Rahmet , Gazilerimize Sağlık Diliyorum. Onlar geçmişteki Ataları gibi bu millet için , bu vatan için şehit ve gazi oldular. Özellikle ben bir Malatya'lı olmaktan bir kez daha gurur duydum.  Darbenin ilk saatlerinde Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi İstanbul'da yaşayan Malatya'lılar , canlarını hiçe sayarak gerek tankın önüne yattılar , gerek kamyonlarla Meydanlara inip darbecileri engellediler , gerekse silahların tankların önüne canlarını koyarak 15 Temmuz Darbe Girişimine engel olmaya çalıştılar. O yüzden bizler Malatya'lı olarak çok şehit ve gazi verdik. Biz Türkiye'nin darbeye dur diyen ve meydanlara inen ilk Sivil Toplum Kuruluşları olduk. ( MASTÖB ) Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği ve Yeni Malatyaspor camiası olarak bu vatan için canımızı seve seve darbecilere karşı siper ettik.

ben tüm  Malatya'lılar MASTÖB ve Yeni Malatyaspor üye ve taraftarlarına cani gönülden tüm milletim adına teşekkür ediyorum. Bir teşekkür de Memleketimin Malatya’mın güzel ve cesur insanlarına teşekkür etmek istiyorum. Malatya'lılar  ilk saatten itibaren Malatya'da  sokaklara çıkarak darbeye göğüs gerdiler. Sayın Malatya Valisi  Mustafa Toprak ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanım Ahmet Çakır, 2. Ordu'ya bağlı tüm askeri birliklerin ve Erhaç Askeri Hava Alanını kapatarak Darbecilerin hareket etmesini engellemişlerdir. Yürekli Malatya halkı Valisi ve Başkanlarıyla 15 Temmuz Darbesinin başarılı olmamasının yegane kahramanlarıdır. Bu Millet bu kahramanları tarih boyunca unutmayacaktır.

mastob_demokrasi

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar pelin dedi ki:

    Malatya dışındayım haberlerinizi takip ediyorum

BİR YORUM YAZ